O projektu

Projekt Voda teče, nič ne reče je povezal tri šole iz Slovenije, Hrvaške in Bosne in Hercegovine. Njegovo izvajanje je bilo omogočeno s pomočjo razpisa Zavoda republike Slovenije za šolstvo, za sofinanciranje mednarodnih dejavnosti.

S projektom želimo pri učencih spodbujati zavedanje o pomenu pitne vode, povečati njihov interes za ekologijo ter jih usmeriti v iskanje rešitev za racionalnejšo rabo pitne vode. Pri učencih želimo ozavestiti odgovoren odnos do ravnanja z vodo, ter spreminjati njihovo kulturo ravnanja in obnašanja do vode.

Kompleksnost obravnave vodnih virov in pomen racionalnega obnašanja do pitne vode bomo dosegli s prepletanjem raziskovanja in eksperimentiranja z vodnimi viri v okolju, iskanjem povezav in pomenov vode skoti različna predmetna  področja znotraj kurikuluma. V projektu se bodo učenci seznanili in raziskali vodne vire v svojem okolju ter kot končni porabniki pitne vode v šoli in doma zavzeli odgovorne odnos do porabe pitne vode ter oblikovali sporočila, opozorila, navodila in nasvete vrstnikom za racionalnejšo porabo pitne vode.

Z dejavnostmi, ki jih bomo izvajali bomo vplivali na:

• razumevanjem pomena bogastva naravnih vodnih virov,
  • pridobivanje in osvajanje spretnosti raziskovanja in opazovanja,
  • osvajanje znanja o vodi in veščin raziskovanja, utemeljevanja,
  • uporaba računalniškega programa za oblikovanje opozoril in navodil v obliki dvogovorov,
  • sodelovanje v skupini,
  • odgovoren odnos do vodnih virov v okolju in do porabe pitne vode pri opravilih doma in v šoli,
  • medkulturni dialog in sodelovalno učenje,
  • spodbujanje ustvarjalnosti,
  • spodbujanje druženja otrok, razumevanja mednarodne dimenzije, pridobivanje izkušenj izmenjave mnenj in rezultatov učenja z vrstniki iz drugih kultur in držav oz. s partnerji v projektu,
  • pridobivanje izkušenj mednarodnega sodelovanja.

Učenci treh sodelujočih šol se bodo sproti preko Skypa in FB informirali o dejavnostih in rezultatih raziskav v projektu. Partnerske šole izpeljejo eno skupno delavnico – raziskovanje vodnih virov. Končna poročila, predstavitve in rezultate dela učencev v projektu bodo predstavljena na mednarodni zaključni prireditvi, ki jo bomo, z udeležbo partnerskih šol, organizirali na naši šoli. Projekt bo predstavljen zainteresirani javnosti v okolju, šolam, predstavnikom ministrstva in nacionalnih zavodov za izobraževanje.

Partnerske šole razvijajo svoje metode dela pri medpredmetnem pristopu temi voda, razvijajo svoje eksperimente in jih delijo ter predstavijo primere dobre prakse na zaključnem srečanju.

Partnerji v projektu:

Osnovna šola Šentjernej, Slovenija